English |  עברית

 

 

נאוה סמל על הספר החדש

קרוב אני לגופי
מאת נאוה סמל 


"מחשבת הגוף – השיטה, תנועה, בריאות, טיפול"
מאת יוספה מיכאלי, הוצאת "חרגול - עם עובד" 2009, 397 עמ'. 


"את הולכת לשיעור התעמלות?" אני נשאלת פעמיים בשבוע, ומיד אני יורה את התשובה: "לא! אני לומדת מחשבת הגוף". "מחשבת הגוף - השיטה, תנועה, בריאות, טיפול", ספרה החדש של יוספה מיכאלי הוא דיון מקיף באסכולת תנועה ייחודית שפיתחה מיכאלי מאז שנות הששים ואשר קנתה לה חסידים ונאמנים רבים במרוצת השנים. מחשבת הגוף אכן איננה התעמלות במובן המקובל, אלא חינוך לתודעת גוף נכונה, מתוך ההנחה שזהו הדבר הנכון לבריאות גופנית ונפשית כאחד ומתוך תפיסה כוללת של המערכות המשולבות שמפעילות את הגוף, לרבות "עקב אכילס" שלו, ותפקודיו בהקשר של חיים בני זמננו - תוססים ומאתגרים, כמו גם תחת מכבש לחצים יומיומי.

     

היעד הוא "להגיע לכך שגופו של אדם יפעל כמכשיר מכוון ויעיל", כותבת מיכאלי, "כשם שמכונה שאינה פועלת מחלידה ומתקלקלת, כך גם אורגניזם חי ומורכב כגוף האדם, זקוק לתנועה כדי לקיים ולווסת כהלכה את תהליכי החיים".  
 
מושגי היסוד במחשבת הגוף הם המודעות ליציבה, איכות התנועה, חשיבותם של מנוחה והמעברים הרכים והמעוגלים בין תנועות, מקומם המרכזי של נשימה, שחרור והרפיה בסדרות התרגילים, וכמובן כף המאזניים העדינה בין המעטפת הגופנית שלנו ובין פעימת הרוח שבפנים - כיצד הרגש וההכרה מתווים ומזינים את המימוש הפיסי.  
 
מכלול הנושאים המגוון הזה נפרש על פני ארבעת חלקי הספר שמתמקדים בהתנהלות הגופנית ובלמידת עקרונותיה, בפיתוח תנועה ויציבה באמצעות שיעורים קבוצתיים ובטיפולים יחידניים, ובמבט לעומק על מעשה המרכבה האנושי. הספר הוא תעודת זהות של השיטה, ולצד הדיון התיאורטי והמנומק, מפורטות הדרכים ליישומה המעשי. "השיעורים מלמדים כיצד לבחור בהתנהלות הנכונה של הגוף ולקיימה לאורך זמן, כדי שהגוף יהפוך למקור שמחה, הנאה ונועם", כותבת יוספה מיכאלי.  
 
ניתן לקרוא את פרקי הספר ברצף, ועם זאת, כל פרק עומד בפני עצמו, ומזמין לחוויית הקריאה את האדם הסקרן, זה שמבקש להרחיב דעת על הקשר שבין גוף ובריאות, וכמובן את אנשי המקצוע מכל תחומי הטיפול. אילו הרמב"ם היה חי בימינו יש להניח שהיה אף הוא נדרש לתורה. "שלמות הגוף קדמה לשלמות הנפש, והיא כמפתח הפותח טרקלין", כך אמר.
 
יוספה מיכאלי הקימה לשיטה דור של מורים הפועלים בכל רחבי הארץ, ביניהם בנה פלד מיכאלי (שמלמד שלושה שיעורים לדוגמה בתקליטור המצורף לספר), וללי (הללי) שמר, עורכת ספרים בעלת ותק, שערכה את הספר בתבונה וביד אוהבת ומיומנת.
 
מחשבת הגוף היא השקעה לטווח ארוך ותחזוקה שוטפת. בהוראת תנועה נכונה יש כדי לפתור בעיות שכיחות ככאבי גב או בעיות בשכמות. עם כתף חבולה הגעתי גם אני בשעריה של יוספה מיכאלי לחפש מזור.
התגמול, כך למדתי על בשרי, נבחן על פני ציר הזמן, מתוך אמונה שהתמורה מגיעה תוך השקעת מאמץ מתמדת ומחויבות שהנאה בצידם.
"מחשבת הגוף" נועדה לגרוע מן הנטל הכבד שבו אנו נושאים ביום יום התובעני שלנו: להקל על עמוד השדרה, להגן על מנגנוני הבלימה, למנוע פגיעות ונזקים טרם הופעתם ולקזז בשחיקה ובבלאי אורטופדי מצטבר.
 
מדי שיעור בשיעור, הגוף לומד להגיע לאיזון, בתיאום עם צרכינו המשתנים ללא הרף. הוא מתוודע לעצמו מתוך פיוס, וכל תרגיל נעשה מתוך הוראות מדוקדקות ובהפעלה מושכלת. התרגילים מעשירים את קשת התנועות ומרחיבים את טווחי הפעולה של השרירים והמפרקים, במיוחד אלה המקופחים שאינם מגיעים לכדי מיצוי. שום תרגיל אינו אקראי או מכני ואין מדובר באימון ספורט שנועד להפוך אותנו לאתלטים מצטיינים או ליצור רף תחרותי. מחשבת הגוף מחנכת לאינסטינקט תנועתי נכון גם בהתנהלותנו השוטפת מחוץ לשיעורים - בעולם האמיתי המתוזז ועתיר המתחים.  
 
לא אחת אני מוצאת את עצמי מיישמת את עקרונות השיטה בשעת נהיגה, או בעמידה בתור בסופרמרקט. הגוף שלי, מסתבר, כבר הטמיע את התורה, והתלמיד הנאמן יודע באיזו תנועה לבחור ומקיים עם המוח תקשורת סמויה, נבונה ורבת השראה ממני. למדתי שניתן ללמד את הגוף וללמוד אותו בו-זמנית.
 
בסוף כל שיעור אני נזכרת במילותיו של המשורר אברהם חלפי: "קרוב אני לגופי מאד, רחוק אני מגופי עד אין פשר".
 

מתוך אתר "מוטק'ה" - החיים הטובים

מחשבת הגוף: תנועה נכונה, חיים בריאים
מאת עדי כץ
 
מחשבת הגוף היא שפת תנועה המניחה שתנועה מכונה תורמת לבריאותינו הגופנית והנפשית. ספר חדש מסביר את עקרונות השיטה.
הגוף שלנו הוא לא רק אסופה של איברים, הוא פועל על פי שיטה מסוימת, וכשמפספסים את העיקרון קצרה הדרך לפיתוח של מגבלות ומכאובים. שיטת מחשבת הגוף באה לענות על הבעיה הזאת וללמד אותנו לקחת אחריות על הגוף ולנהל אותו נכון.מדובר למעשה בשפת תנועה, שמניחה שתנועה נכונה טובה לבריאות הגופנית והנפשית ויכולה לפתור בעיות גופניות, להפחית כאבים ולעזור בהתמודדות עם תהליכים ניווניים.
לקריאת הכתבה במלואה באתר מוטק'ה
 
 

להשתהות כדי להשתאות - "הארץ" ספרים

להשתהות כדי להשתאות
"הארץ" ספרים 19.8.98
מאת דבורה רפלד-זילברשטיין
 
מתוך הכתבה:
..."מחשבת הגוף אינה מבוססת על פעלולי תנוחה קבועים ונלמדים, אלא על תרגילים, תנועות וארגוני יציבה שונים ובלתי קבועים, המצטרפים זה לזה לכדי רצף כמעט כוריאוגראפי בעל מבנה יחודי לכל שיעור ושיעור.
 
הדבר מאפשר גיוון אינסופי, והקשב הגופני שהשיעור פותח מאפשר לחוות את הדקויות הגופניות מתוך אנינות תנועתית שהולכת ומתפתחת ככל שהוותק מצטבר. גם אם תנוחה מסוימת חוזרת בשיעורים השונים, הרי ההקשר התנועתי החדש שבו היא נתונה מעניק לה אופי ואיכות חדשים."
 
..."למרות שכל שיעור מתמקד באזור גופני מסוים, הגוף כולו מטופל בשיעור. הקשר בין האיבר במסוים לבין יתר חלקי הגוף יילמד וייבחן במהלך השיעור בווריאציות שונות. כאן ההוליזם אינו סיסמא. הזיקה בין האברים השונים היא חלק מן החוויה התנועתית, זה התחביר של שפת התנועה הנלמדת."
 
לקריאת הכתבה במלואה
 
 
 

כתבה של דליה קרפל במוסף "הארץ"

בגוף אני מבינה 
   מאת דליה קרפל

יוספה מיכאלי, האשה שפיתחה את שיטת האימון "מחשבת הגוף", מאמינה שהאבולוציה לא הכינה את עמוד השדרה לעידן הישיבה מול מחשב. ריצות ומכוני כושר רק מזיקים, ועדיף שבבית ספר, במקום לשחק כדורסל, ילמדו מודעות לגוף. בגיל 73 , עם גב מעורר קנאה  ודור המשך של מורים שמפיצים את הבשורה, היא מסבירה מדוע הגוף אינו כה חכם...         
לכתבה המלאה

תמונה של יוספה מתוך הכתבה במוסף 'הארץ'
תצלום: אורי גרשוני

מתוך כתבה במגזין מנטה

בלי אורטופד ותרופות: 
דרכי טיפול בפריצת דיסק
מאת איתי להט
מחשבת הגוף - התנועה כמניעה
 
שיטת מחשבת הגוף היא שפת תנועה הנותנת מענה לבעיות שונות המתרחשות בגוף. את השיטה פיתחה יוספה מיכאלי, פיזיותרפיסטית ומורה לחינוך גופני,שבמשך שנים חקרה את הגוף בעבודה תנועתית־טיפולית בקבוצות ובאופן פרטני. "מחשבת הגוף מבוססת על ידע במדעי הרפואה, על ההיבטים השונים שלו: אנטומיה, ביו־מכניקה, נוירולוגיה ועוד", מסביר פלד מיכאלי, מטפל ומורה בכיר בשיטה, בנה וממשיך דרכה של יוספה. "היא מבוססת על הבנה עמוקה בתנועה ועושה אנליזה בין ההבנה הזאת למדעי הרפואה. הידע מערבי לחלוטין, אבל האינטרפרטציה רגועה יותר ביחס למערב. אנחנו לא מחפשים פתרונות אינסטנט, אלא עובדים לטווח ארוך יותר - טווח של בנייה, לימוד ושיקום. שיטת העבודה הזאת מחייבת את המטופל להבין מה קורה ולשתף פעולה, מה שלא מתאים בהכרח לכל אחד. צריך לחשוב ולהבין מה מתרחש בטיפול ולא רק להגיע אליו". 
 
בעיקרו של דבר, השיטה מציעה לטפל בבעיה לפני שהיא מתרחשת. השאיפה היא ללמד אנשים לנהוג נכון עם הגוף עוד בטרם התרחשה הפריצה: איך להחזיק אותו נכון, איך ללכת, לעמוד, מה שיכול להקטין משמעותית את הסיכון ללקות בפריצה. "אבל אם כבר התרחשה פריצת דיסק, יש לנו כלים להתמודד איתה", מסביר מיכאלי. "ואנחנו לא מוותרים גם על ההיבט המניעתי. במהלך הטיפול אנחנו מלמדים את המטופל על מה לשמור, איך לנהל את הגוף וממה להיזהר כדי שהפריצה לא תישנה. הטיפול עצמו יכלול שחרור והרפיית האזור הפגוע על־ידי שכיבה על הצד. במנח זה, מצד אחד השרירים רפויים ומצד שני עמוד השדרה לא נדחף לפנים. אז אני עובד על עיסוי של הרקמות העמוקות כדי לשנות את זרימת הדם והטונוס שבאזור הפגוע וליצור ריווח בין החוליות. לאחר כמה טיפולים כאלה, כשחל שיפור במצב האקוטי, אנחנו עוברים לטיפול שהוא יותר תנועתי לחיזוק האזור הפגוע".
לכתבה במלואה

"הארץ" בריאות - רפואה אלטרנטיבית

הגוף הוא המסר
מסע בשיטת "מחשבת הגוף"
שפיתחה יוספה מיכאלי מאפשר
התמודדות עם הקיפאון התנועתי המאפיין את ימינו
מאת פרופ' ג'אד נאמן
 
גם מי שהשלימו עם כך שבאחד הימים כוח הכבידה יגבר סופית על גופנו המופלא, שואפים בינתיים לשכון בגוף שמור היטב. אנו רוצים לחיות ללא סבל, ללא כאב, ליהנות מבריאות טובה, ואם אפשר גם לזכות באריכות ימים. אולם גופנו מועד להידרדר ולהתפרק בדרכים שונות, והתפוררותו כרוכה לא פעם בסבל ובכאבים רבים ומשונים.

"מחשבת הגוף" היא שיטה החותרת נגד הדעות והדרכים המקובלות לניהול מוצלח של התנהגות מערכת השלד והשרירים, ולכן גם לדחיית הקץ. יוספה מיכאלי, פיסיותרפיסטית ומורה לתנועה, פיתחה מתודה מקורית לשיפור ולעידון של תפקוד השרירים והמפרקים ולעידוד פעילות נכונה. את המתודה היא מלמדת זה עשרות שנים. "מחשבת הגוף" היא בעיקרה שיטת לימוד משוכללת להפעלת מערכת השלד והשרירים של גופנו, כדי לשפר את התמודדות הגוף עם כוח הכבידה המושך אותנו אל האדמה ואל הכיליון.
ככל שאני מתמיד בלימוד "מחשבת הגוף", הולך ומתחוור לי כי כל מה שתמיד חשבתי "נכון" בפעילות גופנית טעון תיקון. החינוך בבית הספר, השירות הצבאי ואופנת מכוני הכושר לימדו אותנו להאמין כי כוח שרירים, כושר לתנועה מהירה, גמישות מרבית וסבולת במאמץ הם הערכים של הגוף האידיאלי. יוספה מיכאלי לא פוסלת אותם, אבל מציבה אותם בסוף הדרך. לפני הכל, היא אומרת, האדם חייב לחפש דרכים להשתחרר ממגבלות מסוימות של הגוף על מנת לחיות חיים חופשיים יותר.

בתנועה אטית
מגבלות מסוימות של הגוף הן תוצאה של המעבר מהליכה על ארבע ליציבה זקופה, שיצר עומס יתר על עמוד השדרה. אותה התפתחות עתירת תועלת באבולוציה, עמידה על שתיים עם המבט לפנים, מעניקה לאדם מגוון אפשרויות של תנועה ופעולה, אבל בה בעת גורמת לעיוותים באזורי תורפה. למשל, קיעור יתר של חוליות הצוואר או של עמוד השדרה המותני. כדי להתמודד עם המגבלות הגופניות של טבע האדם מציעה מיכאלי כמה עקרונות בסיסיים: התחשבות בחולשת השלד ועמוד השדרה, גיוון ואיזון בתנועות, תנועה שוטפת, מתינות ואטיות. במלים אחרות, עלינו לפתח רפרטואר תנועתי עשיר של הולך על שתיים, כמענה לטבעו החדש והפגום של גוף האדם. מיכאלי מאמינה שתנועה נכונה ניכרת "ביופיה, בזרימה שלה, באיזון שבין מתינות, כוח, הקפדה על פרטים והקשבה למכלול".


לימוד "מחשבת הגוף" נעשה בתהליך של בירור והגדרת היסודות האנטומיים והדינמיים של תנועת גוף האדם. התנועעות, כידוע, היא בראש ובראשונה פועל יוצא של האפשרויות הגלומות במבנה השלד, במפרקים ובשרירים. כל תנועה היא כעין וקטור עם כוח וכיוון, שניתן לפענח וללמוד אותם. אפשר לבודד תנועה, להפרידה לרכיביה וללמוד אותה כאחת מתוך מכלול. בשיעורים מיכאלי משננת לתלמידיה כי "לאט זה הכי מהר". תנועות יש לבצע אך ורק בקצב אטי, מכיוון שתנועה אטית מאפשרת להקשיב, להתעכב על תחושות ולהפנים את האופן הנכון של ביצועה.

בשיטתה חוזרים מספר דימויים: הגוף כמגדל נדנדות, הגוף כמלבן בין הכתפיים לקרקעית אגן הירכיים או גוף העשוי שלוש קוביות הרוכבות זו על גבי זו - ראש, חזה ואגן. אולם אני חש כי הדימוי המאתגר ביותר הוא הפנמת התנועה כמו האזנה למוסיקה. האם באמת אפשר לעקוב אחרי תנועות גופנו כפי שמפתחים כושר האזנה למוסיקה? האם בכוריאוגרפיה נכונה הגוף מנגן? עולה על הדעת המיתוס של רינת המלאכים. מה קל יותר ונוצתי יותר מתנועת המלאכים? זוהי הקלות של התנועה המדודה, המאוזנת, המתונה, הקשובה לעצמה, החוזרת באיפוק רב, בנשימה משוחררת. זו התנועה שנכספים אליה, התנועה האחת והיחידה שבה מאמינה יוספה מיכאלי.

על מפת השלד והשרירים התלויה בסטודיו שלה, מיכאלי מתארת בפני תלמידיה את התשתית האנטומית והתפקודית לכל אותם דברים שהיא מכנה "מבט העומק על גוף האדם". כדי שיוכלו לצאת לדרך המרתקת, אך הלא קלה, על התלמידים להיות מצוידים בידע בסיסי על מערכות השלד והשרירים ועל הפתולוגיות שלהם. תודעת הגוף אמורה להעצים את שליטתנו בתפקוד הלא מושלם של הגוף, לשפר ולשכלל אותו בהתמדה, במתינות רבה ובדרכים קוגניטיביות.

מיכאלי סבורה כי ההנחיה במלים, ולא בהדגמה, היא הרצויה והיעילה. השיטה נוגעת בעצב חשוף בחיינו - הקיפאון התנועתי והחזרתיות שמאפיינים את זמננו, כשכל פעילות מעוגנת בחלוקת עבודה יעילה ובשעבוד לפס ייצור. אפילו בהיי-טק גוף האדם יוצא נפסד. השיטה שפיתחה מהווה אנטיתיזה רדיקלית לפתרונות המוכרים. ספרה "מחשבת הגוף", שיצא לאור לאחרונה (הוצאת "חרגול"), הוא מפתח מצוין לשיטה וגם קריאת כיוון "לחשוב את הגוף" מחדש. היות שביליתי ימים ולילות רבים במעבדות הגוף בבית הספר לרפואה, ולאחר מכן במחלקה כירורגית, אני נוטל לעצמי את החירות, ברוח הניסוח המפורסם של מארשל מקלוהן, להשמיע קריאת כיוון חדשה: "הגוף הוא המסר".

בימים אלה, כשרבים וטובים נוהים אחר "רוחניות" זו או אחרת, ראוי להזכיר לעצמנו כי גוף האדם הוא אחד ומיוחד בממלכת החי. גופנו הוא המכונה המשוכללת ביותר שנתהוותה עלי אדמות, ועל כן יש להקשיב רוב קשב לדבר הגוף.

הכותב הוא במאי ומפיק סרטים, חתן פרס ישראל לקולנוע לשנת 2009 ובעל הכשרה רפואית, שעבד בעבר ככירורג בחדר מיון
פורסם ב"הארץ" בריאות: 10.7.2011