English |  עברית

 

 

טיפול סד בראי מחשבת הגוף

טיפול סד
סקוליוזה מוגדרת כסטיית הגו מציר הסימטריה, כך שעמוד השידרה נמצא בכפיפה ימינה או שמאלה במישור החזיתי, כשלכפיפה זו מתלווה על-פי-רוב גם רוטציה של החוליות. המצב הסקוליוטי עלול להתבטא בעקומה אחת או במספר עקומות בשיעורי סטייה שונים, כשכל אחת ממוקמת בנקודת גובה שונה של עמוד השידרה. מקובל לדבר על סקוליוזה בצורת C או בצורת S.
 
-  אף-על-פי שהסבל והנזקים הכרוכים בטיפול זה (ושיפורטו להלן) מובטחים, הרי שיישור הגו, שלשמו ניתן הטיפול, כלל אינו מובטח. במקרים רבים מצליחה הסקוליוזה 'לנצח' את הסד וההוכחה היא שנערות ונערים רבים שטופלו בסד תקופה ארוכה נאלצים, בתום הטיפול, לעבור ניתוח.
 
- מאחר שחגירת הסד במשך 23 שעות ביממה מונעת תנועה משרירים רבים, הרי שהיא בולמת את צמיחתן הטבעית והתארכותן הצפויה של הרקמות הרכות אם היא נעשית לאורך זמן בתקופת הגדילה. זאת משום שהרקמות הרכות מתארכות מכוח השינויים בטווח התנועה הנדרשים מהן בתגובה לצמיחת השלד. באין תנועה שלהן לא תתרחש צמיחה תקינה. כתוצאה מכך יגרם נזק בריאותי ואסתטי המתחייב ממצב גוף שבו הרקמות הרכות 'קטנות בכמה מספרים' על השלד שאותו הן עוטפות ושבתיאום איתו הן צריכות לנוע. תולדה שלילית זו של חגירת סד הינה בלתי הפיכה.
 
 
- הפסד יכולת התנועה של המיפרקים מסיבה גרמית, היא תוצאה נוספת של קיבוע הגו בסד.
 
- קיבוע ממושך של הגו בסד אינו מאפשר תנועה לשרירים רבים בגו, ושריר שאינו נדרש לתנועה תקופה ארוכה עובר אטרופיה ומתנוון, זו עובדה אנטומית שאין עליה עוררין. 'בוגר' סד מסוג זה יהיה מוגבל כל חייו בתנועות הגו, מגבלה שתדרוש יתר תנועה בשרירים ובמיפרקים שלא ניזוקו ישירות, אך בוודאי יגיבו קשה על העומס התנועתי שייתבע מהם כפיצוי.
 
- לחגירת הסד השפעה שלילית על האיברים הפנימיים בבית החזה ובבטן.
 
- בית החזה שגדל לתוך תבנית הסד מקבל עיצוב שטוח.
 
- כאבים ובעיות עור, גם הם תולדה של חגירת סד.
 
-  גיל ההתבגרות הוא גיל קריטי מבחינת עיצוב הדימוי הגופני, וחלקו של זה בדימוי העצמי בכללו הוא חשוב. נער או נערה החגורים בתקופה זו בסד, עלולים לפתח יחס שלילי אל גופם, ולכך עשויות להיות השלכות פסיכולוגיות וגופניות שליליות עד כדי התכחשות לגוף ולצרכיו.
 
- חגירת הסד עלולה לבודד את המטופל מבחינה חברתית. בתקופה זו שבה החיים החברתיים תופסים מקום כל-כך מרכזי, מנועים הנער והנערה מפעילויות חברתיות רבות: בילוי בים, משחקי כדור, נשיאת תרמיל על הגב בטיולי הכיתה והתנועה, או מסיבות ריקודים. חוסר היכולת לקחת חלק בפעילויות רבות המקובלות בגיל זה, עלול בהחלט להוציא את הנער או הנערה מהמעגל החברתי.
 
מכל הנאמר מתקבל שנגרם פגם אסתטי גם בצורת הגוף וגם באופן תנועתי.
     
 
 
 

עקמת נעורים - Juvenile Scoliosis

סקוליוזה מוגדרת כסטיית הגו מציר הסימטריה, כך שעמוד השידרה נמצא בכפיפה ימינה או שמאלה במישור החזיתי, כשלכפיפה זו מתלווה על-פי-רוב גם רוטציה של החוליות. המצב הסקוליוטי עלול להתבטא בעקומה אחת או במספר עקומות בשיעורי סטייה שונים, כשכל אחת ממוקמת בנקודת גובה שונה של עמוד השידרה. מקובל לדבר על סקוליוזה בצורת C או בצורת S.
 
  

 להבדיל ממספר מחלות אחרות שהמערכת הגופנית מתמודדת איתן, סקוליוזה אינה מצב ארעי שאפשר לצפות שיבוא על תיקונו עם הזמן, אלא תהליך דפורמטיבי של הגוף המחייב התערבות טיפולית הן בשל ההבט הבריאותי והן בשל ההבט האסתטי שלו.

הטיפול האורטופדי הרפואי מוצע רק לאחר שסטיית העקומה גדלה ל-20 מעלות. במקרה כזה דרך הטיפול המקובלת היא חגירת גוו של המטופל בסד למשך תקופה ארוכה מאוד. ניתוח מתבצע במקרה שהסד לא בלם את הסטייה וזו הגיעה בערך ל-40 מעלות.
'מחשבת הגוף' מתנגדת, ברוב המקרים, לכל אחת מדרכי הטיפול הללו ונפרט את השגותינו לגבי כל אחת מהן בנפרד: טיפול סד וטיפול ניתוחי.
 
 
 
 
 
אפשר להתיישר "על סימטריה ואסימטריה" - מעריב