English |  עברית

 

 

אודות השיטה שלנו...

 שיטת "מחשבת הגוף" - טיפול בתנועה

שיטת "מחשבת הגוף" פותחה ועוצבה על ידי יוספה מיכאלי, פיסיותרפיסטית ומורה לחינוך גופני.
יוספה, אשר במשך שנים ארוכות חוקרת את הגוף בעבודה תנועתית-טיפולית, בקבוצות ובאופן פרטני, מתוך היכרות מעמיקה של הגוף במצבו התקין והפתולוגי,
פיתחה מענה חדש ושיטתי לבעיות הגופניות המתרחשות בגוף.
 
מענה זה הוא מדעי, משלב הבנה וידע של אנטומיה, פיסיולוגיה וביומכניקה עם עקרונות של תנועה, מסיק מסקנות ומציע דרכי התערבות מועילות.
המטרה היא חינוך הגוף לדגמי תנועה נכונים. חינוך שנועד למנוע בעיות גופניות, להפחית כאבים ולעזור בהתמודדות עם תהליכים ניווניים ונזקים אורטופדיים המתרחשים בגוף מעצם השימוש בו ופוגעים משמעותית באיכות החיים.
 
השיטה ניזונה מקשר מתמיד ומתמשך עם מטופלים ומתעמלים.לאורו של קשר זה השיטה בודקת את עצמה, מגיבה ומתפתחת.
השיטה כוללת שיעורי התעמלות בקבוצה וטיפולים פרטניים. השניים תומכים ומשלימים האחד את השני.
הם מבוססים על אותה גישה המתייחסת לגוף תמיד כשלם.
השיטה מבודדת את הגוף למרכיביו, תוך בחינת הקשרים בין אבריו, במטרה להניע אותו כשלם, נשלט ומודע.
 
 
השיעורים אינם מקריים, הם פרי תהליך חשיבה והתנסות.
שפת התנועה הנלמדת, נטולת פוזה, נובעת מהבנת הגוף, מלוטשת, בהירה, מודעת ומאופקת ובו בזמן רכה, קולחת, אסטתית ונעימה.
מכבדת את הגוף, שומרת על בריאותו והופכת אותו למקור הנאה.
השיטה מראה כי ניתן להשיג תחזוק גופני יעיל, מועיל ומונע בעיות, כאשר מתבססים על הבנת גוף עמוקה, מקפידים על איכות תנועה ומשתפים את המתעמל בתהליך.
 
 

על "מחשבת הגוף"

על שיטת "מחשבת הגוף"
מאת מיכל גרוסמן
 
המושג "תנועה נכונה" אינו מהדהד לרוב רובם של האנשים, כמעט אינו מוכר, וגם  נעדר מתפישתן של רוב השיטות הקימות. לעומת זאת, הוא קיים כאבן-יסוד בשיטת "מחשבת הגוף", כחלק מתפישה כוללת, עמוקה ומושכלת.
 
תנועה נכונה - מדוע אנו זקוקים לה?  
לדרך בה אנו מתנועעים השפעה מכרעת על מצב הבריאות שלנו: תנועה שמתבצעת בדרך מתוקנת היא שורש ועיקר הבריאות השלמה. כשהיא משתבשת, לעומת זאת, היא הופכת מקור לחולי וכאב.
מכאן עולה תובנה חשובה ביותר שנוגעת  למצבנו הבריאותי –  על מנת לתקן את השיבוש, להחלים מהחולי והכאב ולחזור לבריאות שלמה בכלל, צריך ללמוד, להבין ולהטמיע דרך תנועה נכונה.
 
שורש התנועה הנכונה
כדי לרכוש דרך תנועה נכונה צריך להכיר את רבדיה העמוקים של מחשבת התנועה - שם גנוזים העקרונות, ההבנות והערכים התנועתיים אשר נחוצים להתפתחותה של הבנה תנועתית כוללת ונכונה.
 
מה הועילה חכמת מחשבת הגוף בתקנתה?
"מחשבת הגוף" יורדת, באופן ייחודי, לעומק החשיבה התנועתית. היא מעלה משם הבנות חדשות, חושפת ערכים ועקרונות תנועתיים חשובים. ומכאן, פורצת דרך תנועה ייחודית – מתוקנת, בריאה ומועילה באמת.
 
הלמידה בשיעורי מחשבת הגוף
בשיעורי מחשבת הגוף לומדים, בפשטות, להתנועע נכון. התלמידים מתוודעים לסוגיות התנועה והיציבה השונות, הן הכלליות והן האישיות.
הם לומדים לזהות את בעיותיהם מן השורש ולטפל בהן.
למידה זו מחלחלת לראש וללב, בונה את היכולת  להרגיש את הגוף, ומפתחת את חוש  התנועה.
כל שיעור הוא יצירה חדשה, חגיגה  של תנועות שזורמות בטבעיות, נובעות זו מזו ברצף ובעיתוי נכון.
 
איכות התרגול והתנועה
תרגול התנועה נושא איכויות: הוא במהותו איטי, שקט, עדין ובו זמנית גם מאמץ ומחזק. הוא בעל אופי זורם והרמוני ובה בעת מדויק ומושכל. התנועה רכה, נינוחה, נובעת מאליה, שמחה ובאותה מידה עצמתית,  מתוכננת, מבוקרת, מבוססת על הבנה וידע רב.
 
הגוף – כמכלול אחד שלם
איכויות אלה נראות הופכיות אך למעשה הן שלובות זו בזו: העדינות והשקט ששלובים באופי הזורם וההרמוני של התנועה, שלובים, באותה מידה,  באופי המדויק והמושכל שלה. החשיבה, התכנון והבדיקה משתלבים עם תנועה ספונטאנית, רכה ושמחה. יתרה מכך, בהשתלבותן זו עם זו, באות איכויות אלה לידי אחדות שמניבה איכות תנועה שלימה יותר.
בעומק יותר - מחשבת הגוף  מאחדת את כלל הנושאים והמרכיבים  התנועתיים ומגלה, בסופו של דבר, את האחדות והשלימות הגלומות בתנועת הגוף בכלל.         
 
הורדת האידיאלים התנועתיים לקרקע התנועה היומיומית
תפיסה אחדותית זו ואיכויות התנועה, ככל שהן נראות מופשטות וגבוהות  – נחוצות  כדי להשיג בריאות גופנית טובה. יחד עם זאת הן נעשות משמעותיות ומועילות רק כאשר הן מתממשות בדרך התנועה שלנו.
 
מחשבת הגוף מביאה איכויות אלה לחיי היומיום, הופכת אותן למוחשיות ופשוטות, מחברת אותן לכל תנועה ותנועה שאנו עושים, בכל רגע נתון.
ומכאן, היא מיטיבה עם הגוף באמת.