English |  עברית

 

 

מהם ההיבטים שונים על הגוף?

בהיבטים שונים על גוף - נעסוק בתנועה-תנוחה; דינמי-סטטי; נייד-נייח; קו-נקודה; בדרך-במקום - כמעצבי דרך עבודה.
 
''תנועה-תנוחה'' ממצים את כל שעובר עלינו ביומיום-בחיים, אנחנו נמצאים בתנועה או בתנוחה. התייחסנו לנושא מכמה כיווני הסתכלות, בדיבור  ובמעשה.

פלד מיכאלי התייחס למבנה האנטומי של שרירים משורטטים. לקורה בהם במצב מקוצר או מאורך. כמו כן, למפרקים עם טווח התנועה המגוון שלהם ולקשר בין מערכת העצבים המוטורית, הסנסורית והשרירים.

דגנית לויתן קשרה את הנושא לאיכות תנועה. איך ננסח, נשפר ונעדן אותה. כמה מאמץ נכון להשקיע בה ומהו גודל הטווח הבריא שלה. איך מתחילים אותה ואיך עוצרים. איך מתארגנים לתנועה נמשכת, אחידה, ללא עצירה.
 
דבורה מלצר התייחסה למצבים פתולוגיים המהווים איזשהו קצה של התנהגות גופנית.מה נכון להם במצבם? להתנועע, לנוח או משהו באמצע.
איך הבנת הגוף מובילה להקלה על תהליכים פתולוגיים.
 
יוספה מיכאלי העבירה שיעור מעשי וניתוחו, אשר מלמד- כמה קשה לנוע בקצב איטי, אחיד ומתמיד. מי השרירים הפעילים ואילו יכולים להישאר משוחררים. איך משתנים היחסים ביניהם במהלך התנועה. מה קורה בתנוחה. מדוע תנוחות מסוימות נוחות יותר מאחרות... השיעור - כביופידבק המלמד את התלמיד על עצמו, על יכולתו הגופנית, מידת ריכוזו ושלוותו.

מה הקשר בין מבנה אנטומי ואיכות התנועה?

כל שיעורי ''מחשבת הגוף'' בנויים באופן שניתן לניתוח בשלוש דרכים:
1) אנטומית,  קינזיולוגית ונוירולוגית: זה נכון ותקף לגבי כל שיעור שהוא, בכל שיטה שהיא, אבל יש מקום לאינטרפרטציה.

2) איכות תנועה: כל שיעור ''מחשבת הגוף'' מתכוון ומתיחס לאיכות תנועה. מבנה השיעור, ההדרגתיות בהצגת הנושא, בהכנת הגוף וההבנה, הדגשת שטף, מנוחה, אופן התחלה וסיום תנועה, בחירת טווחי התנועה הנכונים מתוך הטווחים האפשריים, נשימה שאינה כפופה לתנועה - המשכית ונינוחה, וכדומה... כל אלה מלמדים התייחסות ושיפור איכות התנועה.

3) פתולוגיה: תמיד מתכוון השיעור ללמד את הבריא אישית וכללית. מלמד להתנועע באופן שיפחית בלאי. מלמד כיצד להתנועע עם בעיות גופניות קיימות וכיצד התנועה מהווה פיזיותרפיה העוזרת להבראה. כמובן שלזאת נדרשת השקפת עולם מקצועית, המסווגת בין תנועות בריאות לעומת דגמי תנועה שאינם בריאים אשר חשוב שידעו וילמדו אנשים על גופם.
שלושת ההיבטים תלויים ומשתלבים זה בזה. כל זה בשיעור מעשי וניתוחו.
 

איך מכשירים מורים בשיטת: "מחשבת הגוף"?

"מחשבת הגוף" היא שפת תנועה ייחודית. הכשרת מורים ל"מחשבת הגוף" נעשית בקורס של שנתיים, הלימודים מתקיימים יום בשבוע.
קורס זה הוא ראשיתו של תהליך ארוך, הטומן בחובו אפשרות לצמיחה והתפתחות אישית לאורך החיים.
במהלך התהליך, אתה מוזמן להתקרב ולהכיר היכרות-עומק את גופך-עצמך, להקשיב לו, ללמוד וללמד אותו, לדייק ולטפל בו באופן מיטיב ומהנה, להתענג על שפע האפשרויות ועל יפי התנועה. להעמיק ולהשתפר בהתמדה.
עם התקדמות הלימוד, גם על גופך-עצמך, אתה רוכש כלים לכוון תלמידים לצמיחה והתפתחות גופנית-תנועתית. לימוד השיטה, מאפשר ליהנות מדו שיח מתמיד, בין היותך תלמיד, להיותך מורה ובהמשך גם מטפל. ככל שתיטיב לדייק בעצמך תוכל לכוון את תלמידיך לדיוק בעצמם - ולהיפך, מתוך תובנה חדשה שגילית על תלמידיך - תשוב לבדוק ולקדם את עצמך.
 
המקצוע נלמד תוך אינטגרציה בין:
ידע תיאורטי רחב.
הבנת גוף מעמיקה ומפענחת. 
פיתוח מערכת התחושה על כל היבטיה, בד בבד עם פיתוח מערכת התנועה.
 
הידע התיאורטי מבוסס על אנטומיה, ביומכניקה ופיזיולוגיה של גוף האדם.
הבנת הגוף, היא היכולת לפענח, על סמך הידע הנלמד, את דפוסי התנועה השגויים, המזיקים, הפוגעים באיכות החיים ולהקנות במקומם כלים לדפוסי תנועה מיטיבים.
פיתוח מערכת התחושה, בד בבד עם פיתוח מערכת התנועה, מקנה יכולת להפוך את הרצוי למצוי: ליישם בפועל תנועה מיטיבה, מדייקת, רכה, קולחת, נעימה - תוך שיתוף פעולה אופטימאלי בין אברי הגוף.
השיעורים הם מעין מעבדה - ככל שמתקדמים בלימוד, גדלים בהדרגה ההבנה והיכולת הגופנית ובהמשך מתחיל תהליך היישום, המאפשר להפוך שפת תנועה ייחודית זו לאורח חיים.